بلفاروپلاستی

با افزایش سن میزان کلاژن پوست کاهش پیدا می کند و پوست دچار چروک و افتادگی می شود. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی برای جوانسازی و درمان افتادگی پلک استفاده می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مزایا و مراقبت های این عمل آشنا کنیم، بنابراین در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با عمل زیبایی بلفاروپلاستی

در این عمل پوست پلک با استفاده از تجهیزات جراحی بریده می شود و سپس چربی های اضافی در پلک تخلیه می شوند. این عمل باعث جوانسازی پلک و از بین رفتن چروک های پلک می شود. جراحی افتادگی پلک تنها یک عمل زیبایی نیست و مزایای بسیاری برای پوست دارد. عمل زیبایی بلفاروپلاستی سرپایی انجام می شود و بعد از پایان عمل می توانید مرخص شوید.
این جراحی در طی دو یا سه ساعت انجام می شود و مدت زمان آن به میزان افتادگی پلک شما بستگی دارد. ماندگاری این عمل بین ده تا دوازده سال است و می توانید در سنین مختلف برای آن اقدام کنید. هیچ محدودیت سنی برای جراحی پلک وجود ندارد، برخی افراد به دلایل ژنتیکی در جوانی دچار افتادگی پلک می شوند که می توانند با این عمل آن را درمان کنند.
برای این جراحی از بی حسی موضعی یا بی هوشی استفاده می کنند که انتخاب آن به پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد. استفاده از داروی بی حسی مزایای بیشتری نسبت به بی هوشی دارد‌. در این روش پزشک می تواند حرکات عضله های چشم را هنگام عمل بررسی کند و از سلامت و عملکرد آنها مطمئن شود‌. این روش باعث از بین رفتن عوارض جانبی بلفاروپلاستی می شود. زمانی که هر دو پلک نیاز به جراحی داشته باشند، داروی بی هوشی به بیمار تزریق می شود و بی هوشی کامل صورت می گیرد.

مزایای بلفاروپلاستی

مزایای بلفاروپلاستی

افزایش پوست و چربی در پلک، باعث سنگین شدن و افتادگی پلک می شوند که می توانند در بینایی فرد، اختلال ایجاد کنند. با جراحی پلک می توان پوست و چربی اضافی را حذف کرد و به بینایی کمک کرد.

مشاوره کاشت ابرو

مراقبت های بلفاروپلاستی

قبل و بعد از عمل جراحی پلک، باید مراقبت های لازم را انجام دهید تا بهترین نتیجه را از عمل دریافت کنید. مراقبت های قبل و بعد از عمل شامل نکات زیر است که با رعایت کردن آنها می توانید سرعت بهبودی خود را افزایش دهید.

مراقبت های بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی

قبل از انجام جراحی پلک حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت پلک و چشم شما را بررسی کند. در این مرحله پزشک بینایی و اشک شما را با آزمایشات مختلف بررسی می کند. مصرف هر گونه دارو و بیماری را باید قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف برخی از داروها قبل از عمل ممنوع است و می تواند در روند عمل و بهبودی مشکل ایجاد کند. به طور مثال، مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، وافارین، ادویل و… پیش از جراحی ممنوع است زیرا می توانند خطر خونریزی را افزایش دهد. نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکل دار از دو هفته قبل از جراحی، ممنوع است. استفاده از این نوشیدنی ها می تواند در فرآیند بی حسی یا بی هوشی مشکل ایجاد کند. همچنین مصرف سیگار و دخانیات نیز، از سه هفته قبل از عمل ممنوع می باشد. قبل از جراحی حتماً پوست خود با استفاده از شوینده های پوست تمیز کنید تا آلودگی و آرایش پوستتان از بین رود. برای این عمل پوستتان باید تمیز باشد و استفاده از هرگونه محصولات آرایشی قبل از این جراحی ممنوع است.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

پس از جراحی پلک شما لیفت می شود و کشیدگی را در قسمت پلک احساس می کنید که کاملاً طبیعی است. با توجه به توصیه های پزشک تا چند روز بعد از عمل، باید از کرم های مخصوص و مرطوب کننده استفاده کنید تا بخیه ها مرطوب باشند. پس از عمل، پلک دچار ورم و التهاب می شود که برای کاهش التهاب و کبودی آن پیشنهاد می کنیم از کمپرس های یخ استفاده کنید. بعد از عمل باید طبق دستورات پزشک، از قطره چشم استفاده کنید تا چشم مرطوب باشد. قطره های چشم، از خشکی چشم جلوگیری می کنند و باعث‌ بهبود بینایی می شوند. تا یک هفته پس از جراحی تماشای زیاد تلویزیون، استفاده از گوشی، مطالعه کتاب، کار با کامپیوتر و لپ‌تاپ و….. ممنوع می باشد. همچنین استفاده از لنز تا زمان بهبودی، ممنوع است. زیرا می تواند باعث خشکی چشم شود. پس از جراحی پلک، چشم ها زودتر از حالت قبلی خسته می شوند بنابراین حتماً پی از این عمل به خوبی استراحت کنید و چشم هایتان را خسته نکنید. تا زمان بهبودی کامل پس از این عمل، باید از عینک های آفتابی استاندارد استفاده کنید.

پس از این عمل در معرض نور خورشید و باد قرار نگیرید. تا سه یا چهار ماه بعد از بلفاروپلاستی انجام دادن کارهایی که باعث افزایش جریان خون در چشم می شوند ممنوع است و فشار زیادی به چشم وارد می کند. انجام دادن فعالیت های سنگین مانند جا به جایی و بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های سنگین، گریه کردن پس از این جراحی ممنوع است. بخیه های این جراحی پس از گذشت دو تا هفت روز از عمل، توسط پزشک کشیده می شوند و پس از آن باید از کرم های مخصوص برای رفع جای بخیه استفاده کنید. 4تا دو روز بعد از عمل باید به خوبی استراحت کنید و بعد از دو روز می توانید کار های سبک را انجام دهید به صورتی که به چشم هایتان فشار وارد نشود. دور نقاهت بلفاروپلاستی بین ده تا چهارده روز است و این مدت زمان این دوره در افراد مختلف، متفاوت است. عوامل مختلفی مانند: کیفیت پوست، نحوه انجام مراقبت های قبل و بعد از عمل، میزان افتادگی پوست و…. در مدت زمان دوره نقاهت تاثیر می گذارند. برای کاهش دوره نقاهت و افزایش سرعت بهبودی پس از عمل بلفاروپلاستی، حتماً به توصیه های پزشک توجه کنید و استراحت کنید.

بلفاروپلاستی در کلینیک فیبو

همانطور که گفتیم بلفاروپلاستی یک از بهترین عمل ها برای جوانسازی چشم و درمان افتادگی پلک می باشد. این عمل ماندگاری بالایی دارد و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. برای انجام این عمل پیشنهاد می کنیم حتماً به کلینیک تخصصی فیبوکلینیک مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را از بلفاروپلاستی دریافت کنید.